רחל ספיר
הרצאות
הדרכת טיולים בחו"ל

 

 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 דף הבית >> רשימת הרצאות >> הרצאות המיתולוגיה היוונית
 
ברוכים הבאים לאולימפוס
במיתולוגיה היוונית אוסף של מיתוסים, אגדות וסיפורי עם, שנטמעו ברומא ולאחר מכן הפכו למרכיב חשוב בתרבות המערבית כולה עד עצם היום הזה. אפרודיטה ואפולו, עקב אכילס, הסוס הטרויאני ותיבת פנדורה, אלה מקצת השמות והמושגים הכל כך שגורים בחיינו.

ה"סודות" של הפיאצות והפונטנות של רומא
רומא כמו מוזיאון פתוח מזמינה את המבקר בה לטייל בין פיאצות ומזרקות, להביט, להשתאות ולצלול לעולם קסום של אלים בני אלמוות ובני אנוש. נספר את סיפורן של דמויות אלה שהפכו לחלק בלתי נפרד מעיר הנצח.

לחם ושעשועים – רומא האימפריאלית
נטייל בעיר הנצח שצמחה מתוך הגרעין של העיר רומא העתיקה שהתפשטה על פני אירופה, המזרח הקרוב וצפון אפריקה. רומא העתיקה השאירה חותם עמוק על התרבות המערבית הרבה מעבר לתקופת שלטונה

הקרנבלים - "איים של רגעי קסם בים השגרה"
קרנבל הוא חגיגה עליזה הנהוגה בארצות קתוליות רבות. שורשיו נעוצים בעולם הפגאני בחגיגות לאל דיוניסוס, אל היין והתיאטרון, שפולחנו כלל מוזיקה, ריקודים ופעילות מינית קבוצתית.  

שירתה של טרויה - אהבה, שנאה ומה שביניהם

מי היא הלנה היפה מטרויה ומי עומד מאחורי רעיון "הסוס הטרויאני". סיפורם של האלים ובני האדם שלקחו חלק במלחמת טרויה. 

בשם האהבה – סיפורי אהבה גדולים מהחיים
האלים האולימפיים נראו כמונו, אהבו כמונו, שנאו כמונו וכן, גם בגדו כמונו. לכן כשנשמע על סיפורי האהבה בין האלים ובין האלים ובני האדם, נוכל להזדהות עם הדמויות ולראות שאין כל חדש תחת השמש.

בין מציאות לדמיון – מילים ומושגים שמקורם מיוון
המיתולוגיה היוונית היא ערש התרבות המערבית, היא השתרשה כה עמוק והיא משפיעה על כל תחומי חיינו. על התרבות, השפה ועל חיי היומיום. דוגמאות: מנטור, נימפומניה.

משחקי האלים – המשחקים האולימפיים
האולימפיאדה המתקיימת בימנו היא סיבה נהדרת לחזור אחורה, אל הימים בהם נולדו המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה; על הקשר בין אלים וספורט וההבדלים בין אז לעכשיו.

זאוס/יופיטר - אבי האדם והאלים
אל השמים, יוצר הברקים והרעמים וממטיר הגשם על פני האדמה. הוא אביהם של רבים, אלים וחצאי אלים. הוא לא יודע שובע ואינו מצליח לעמוד בפני קסמן של בנות המין היפה. 

הרה/יונו - הגבירה של האולימפוס
אשתו ואחותו של זאוס, ראש האלים. היא המלכה הבלתי מעוררת של האולימפוס. קנאית ונקמנית שלא מוכנה לסבול את פרשיות האהבה של בעלה ורודפת את אהובותיו וילדיו.

פוסידון/נפטון - שליט על ימים
שליט הים, הנהרות והאגמים שחי עם משפחתו במצולות הים בארמון מרשים. היה נתון למצבי רוח, ברצותו סער הים וספינות טבעו וברצותו היה הים שקט, אז יכלו האנשים לצאת ולהפליג במרחבי הים התיכון. 

האדס/פלוטו – מלך השאול והמתים
האדס האל שלא זכה לכבוד גדול אצל היוונים, כי מי רוצה להתעסק עם מוות ושאול. האל שכמעט ולא יצא מתחומי ממלכתו שבמעבה האדמה, אפילו לא לאולימפוס. 

אפרודיטה/ונוס – פסגת היופי והאהבה
האלה היפה ביותר על הר האולימפוס, אלת היופי, האהבה, התשוקה, הפוריות והפרחים. היא נשואה לאל אולימפי ובוגדת בו עם אל אולימפי אחר. 

אפולו וארטמיס/דיאנה - במזל תאומים
אפולו האל היפה ביותר, האל הנערץ ביותר. הוא אל השמש, המוזיקה, הנבואה, הרפואה, השירה והתרבות. אחותו התאומה ארטמיס היא האלה הלסבית, אלת הצייד האכזרית, אבל גם אלת הירח המהווה רקע רומנטי לכל האוהבים.

הרמס/מרקורי - האל המכונף
האל העסוק ביותר מבין אלי האולימפוס. הוא השליח של זאוס לעניינים מיוחדים, אל מחנך ומדריך, אל ההולכים בדרכים, אל הסוחרים והשווקים, אל רועי הצאן, האל האחראי על הספורט, הנוער והגימנסיון ואל הגנבים.

אתנה/מינרבה - כחולת העין
אלת המלחמה הצודקת, אלת החוכמה והפטרונית של העיר אתונה. היא נולדה מראשו של זאוס כאישה בוגרת, חמושה מכף רגלה ועד ראשה.

ארס/מארס -  שזכה ביפה מכולן
ארס בנו של זאוס, שנוא ביותר על ידי היוונים. תחום אחריותו הוא המלחמה - טירוף המלחמה. ואף על פי כן זוכה הוא באהבתה של היפה מכולן, אפרודיטה.

דיוניסוס/בכחוס - יין, תיאטרון והתהוללות
הוא אל היין, המלמד את בני האדם את תהליך גידול הענבים וייצור היין, הוא גם אל התיאטרון, שזכה להערצה גדולה. המיזוג בין שני תפקידיו אלה, החיבור בין יין והצגות, הוביל לחגיגות פרועות אשר נחגגו מחוץ לערים ביערות והיו חלק מהפולחן לדיוניסוס. פולחן זה הוא המקור לכל קרנבל שנחגג עד עצם היום הזה.   

הפייסטוס/וולקן –  הסטיה/וסטה – אלי האש והרי הגעש
אל האש והרי הגעש, האל המכוער ביותר על האולימפוס והאל היחידי שבאמת עובד. לצדו אלה בתולה וחסודה האחראית על האח הביתית ועל האח הציבורית. 
 

 

כל הזכויות שמורות לרחל ספיר ©     לפניות הקישו על צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים