רחל ספיר
הרצאות
הדרכת טיולים בחו"ל


 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 

ברוכים הבאים לאולימפוס
במיתולוגיה היוונית קיים אוסף של מיתוסים, אגדות וסיפורי עם, שנטמעו ברומא ולאחר מכן הפכו למרכיב חשוב בתרבות המערבית כולה עד עצם היום הזה. מה בין זאוס ויופיטר? מה בין אפרודיטה וונוס? מי ברא את העולם ומי היו שליטיו?

בין מציאות לדמיון – מילים, מנהגים ומושגים שמקורם מיוון
"סיפורי המיתולוגיה לא אירעו מעולם ובכל זאת הם קיימים תמיד", המיתולוגיה היוונית השתרשה עמוק והיא משפיעה על כל תחומי חיינו; על התרבות, השפה ועל חיי היומיום. בנו החולה של מלך ואיך זה קשור: לסמל הנחש, לשבועת הרופאים וסמל בתי המרקחת.

הקרנבלים - "איים של רגעי קסם בים השגרה"
קרנבל הוא חגיגה עליזה, שורשיו נעוצים בעולם הפגאני בחגיגות לאל דיוניסוס, אל היין ואל התיאטרון. מסיבות פרועות והשיא בחגיגות המכונות "המיסטריות", הקשורות קשר ישיר למילה "מסתורין" בעברית.

ה"סודות" של הפיאצות והפונטנות של רומא
סיפורי המיתולוגיה היוונית נטמעו ברומא והפכו למרכיב חשוב בתרבות המערבית, העיר מזמינה לטייל בין כיכרות ומזרקות ולצלול לעולם קסום של אלים בני אלמוות ובני אנוש.

וילה רומאנה דל קסאלה – נערות בביקיני
וילה בסיציליה המשקפת את המעמד החברתי והכלכלי הגבוה בתקופה בה נבנתה. נראה בה, רצפת פסיפס מרהיבה, הגדולה והמרשימה ביותר בעולם. סצנות מחיי היום יום של הרומאים וסצנות רבות הלקוחות מסיפורי המיתולוגיה, יצירות נפלאות ובצבעים מרהיבים. 

שירתה של טרויה - אהבה, שנאה ומה שביניהם
מי היא הלנה היפה מטרויה ומי עומד מאחורי רעיון "הסוס הטרויאני". סיפורם של האלים ובני האדם שלקחו חלק במלחמת טרויה.

אפרודיטה/ונוס – פסגת היופי והאהבה
האלה היפה מכולן על הר האולימפוס; אלת האהבה והתשוקה המעדיפה "לעשות אהבה ולא מלחמה". נדבר על משולש רומנטי ואיך זה קשור ל: כל הרי הגעש בעולם, לאדם עם "כריזמה" ולמלכת היופי של בגדד.

בשם האהבה – סיפורי אהבה גדולים מהחיים
האלים האולימפיים נראו כמונו, אהבו כמונו, שנאו כמונו וכן, גם בגדו כמונו. לכן כשנשמע על סיפורי האהבה בין האלים ובין האלים ובני האדם, נוכל להזדהות עם הדמויות ולראות שאין כל חדש תחת השמש.

משחקי האלים – המשחקים האולימפיים
האולימפיאדה המתקיימת בימנו, היא סיבה נהדרת לחזור אחורה, אל הימים בהם נולדו המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה; על הקשר בין אלים וספורט וההבדלים בין אז לעכשיו.

תהילה, הנצחה ופייק ניוז – יצירת תדמית למריה דה מדיצ'י

מריה דה מדיצ'י; מלכה שמנמנה, מלאת תככים ומזימות, מזמינה מחזור ציורים ענק, מן הצייר פטר פול רובנס, המנציח כביכול את חייה. היא רותמת את הדמויות מתוך המיתולוגיה שיעידו כי היא קרובה לאלים עצמם. יצירה אקטואלית ועל זמנית, המספרת לנו שאין כל חדש תחת השמש.  
 
זאוס/יופיטר - אבי האדם והאלים
ראש האלים, יוצר הברקים והרעמים וממטיר הגשם על פני האדמה. הוא אביהם של רבים, אלים וחצאי אלים. הוא לא יודע שובע ואינו מצליח לעמוד בפני קסמן של בנות המין היפה.

אפולו וארטמיס/דיאנה - במזל תאומים
האל היפה ביותר מבין האלים, האל הנערץ ביותר על ידי היוונים. הוא אל השמש, המוזיקה, הנבואה, הרפואה, השירה והתרבות. אחותו התאומה ארטמיס היא האלה הלסבית, אלת הצייד האכזרית ואלת הירח.

דיוניסוס/בכחוס – יין, תיאטרון והתהוללות
הוא אל היין, המלמד את בני האדם את תהליך גידול הענבים וייצור היין וגם אל התיאטרון, שזכה להערצה גדולה. המיזוג בין שני תפקידיו אלה, הוביל לחגיגות פרועות אשר נחגגו מחוץ לערים.

הרה/יונו – הגבירה של האולימפוס
אשתו ואחותו של זאוס, ראש האלים. היא המלכה הבלתי מעוררת של האולימפוס. קנאית ונקמנית שלא מוכנה לסבול את פרשיות האהבה של בעלה ורודפת את אהובותיו וילדיו.

פוסידון/נפטון - שליט על ימים
שליט הים, הנהרות והאגמים, שחי במצולות הים בארמון מרשים. עד היום אסור לשרוק על הסיפון, למה? מאחר והוא יחשוד שאתה שורק לאשתו, דבר שיביא אותו לגרום לסערה גדולה.

הרמס/מרקורי - האל המכונף
האל העסוק ביותר; השליח של זאוס לעניינים מיוחדים, מחנך ומדריך, אל ההולכים בדרכים, אל הסוחרים והשווקים, אל רועי הצאן, האל האחראי על הספורט, הנוער והגימנסיון ואל הגנבים.

אתנה/מינרבה – כחולת העין
האלה הדומיננטית ביותר; אלת החוכמה, אלת המלחמה הצודקת והפטרונית של העיר אתונה, היא פטרונית הפילוסופיה והאומנויות.

האדס/פלוטו –  הרואה ואינו נראה
האדס האל שלא זכה לכבוד גדול אצל היוונים, כי מי רוצה להתעסק עם מוות ושאול. האל שכמעט ולא יצא מתחומי ממלכתו שבמעבה האדמה, אפילו לא לאולימפוס.

ארס/מארס -  זה שזכה ביפה מכולן
ארס בנו של זאוס, שנוא ביותר על ידי היוונים. תחום אחריותו הוא המלחמה - טירוף המלחמה. ואף על פי כן זוכה הוא באהבתה של היפה מכולן, אפרודיטה.

הפייסטוס/וולקן –  הסטיה/וסטה – אלי האש והרי הגעש
אל האש והרי הגעש, האל המכוער ביותר על האולימפוס והאל היחידי שבאמת עובד. לצדו אלה בתולה וחסודה האחראית על האח הביתית ועל האח הציבורית. 

כל הזכויות שמורות לרחל ספיר ©     לפניות הקישו על צור קשר
לייבסיטי - בניית אתרים